Hodowla kotów Syberyjskich

Sibirische Katzen

Koty Syberyjskie jak nazwa wskazuje pochodzą z dalekiej Syberii, ostremu klimatowi i trudnym warunkom życia zawdzięczają gęstą półdługowłosą szatę, wytrzymałość, odporność na choroby i inteligencję.

NEVA MASQUARADE, jest kolorystyczną odmianą Kota Syberyjskiego.
Kota tego wyróżniają charakterystyczne dla syjamów oznaczenia i niebieski kolor oczu.
Nevy spotyka się z wieloma barwami i wzorami oznaczeń, ale zawsze są to koty unikalne i rzadko spotykane.
Koty Syberyjskie z oznaczeniami są wynikiem dużego programu hodowlanego prowadzonego od 1960 roku w hodowlach Rosyjskiego Klubu Miłośników Kotów (TARC) z Petersburga.
Drogą selekcji kociąt w miotach udało się zgromadzić odpowiednią ilość kotów z oznaczeniami by zacząć hodować nową rasę.
Nazwę dla rasy dała rzeka Newa przepływająca przez Perersburg, miasto słynące niegdyś z wielkich balów maskowych (maskarad).
Neva Masquarade przez większość federacji hodowlanych uważana jest za kota syberyjskiego i tylko niektóre z nich uznały ją za odrębną rasę.Po gwałtownych sprzeciwach hodowców typowych kotów syberyjskich, przeciwnych uznania "Nevy" jako nowej odmiany kolorystycznej Kota Syberyjskiego, miłośnicy Nev zarejestrowali swoje koty jako nową rasę Neva Masquarade.
Dotychczas uznało ja Feline Federation Europe (FFE) z Wielkiej Brytanii, WCF (The World Cat Federation) a w kilku innych federacjach rejestracja jest w toku (TICA).
Rosyjscy hodowcy są bardzo dumni ze swoich Nerskich Maskaradnych i uważają je za wielki hodowlany sukces.
Najistotniejsze w tej nowej rasie jest to, że powstała bez krzyżowania z innymi rasami, tylko poprzez selekcję kociąt z wielu hodowli.

Historia Nevy wywodzi się od XVIII wiecznych Kotów Syjamskich, które były trzymane na dworach rosyjskich i po minięciu na nie mody zdziczały i przekazały swoje geny kotom domowym, między innymi syberyjskim.
Neva jest pełnowartościowym kotem syberyjskim zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym, różni je jedynie umaszczenie.
Futro z oznaczeniami syjamów sprawia, że Nevy przypominają trochę koty birmańskie lub amerykańskie ragdolle.
Oznaczenia Nevy wybarwiają się bardzo powoli: są to koty, które zmieniają się przez cały czas.
Nevy to niezwykłe koty, łączą w sobie najlepsze cechy kotów syberyjskich i syjamskich.
Po syberyjskich przodkach odziedziczyły nie tylko wspaniały wygląd leśnego kota, ale również wyjątkowy charakter i typową dla syberyjczyków inteligencję. Dziedzictwem po kotach syjamskich są oznaczenia na głowie, łapach i ogonie, niesamowicie błekitne oczy, a także niezwykłe przywiązanie do właścicieli. Nevy mają charakterystyczny miły głos i są to raczej gadatliwe koty. Uwielbiają porozumiewać sie głosem z opiekunem, można zatem prowadzić z nimi długie ciekawe dialogi, nie są jednak natrętne, są przyjacielskie i lojalne.
Nevy są bardzo ciekawskie i często podążają za swoim opiekunem po całym domu, aby niczego nie przegapić. Są to zwierzęta bardzo żywiołowe, ruchliwe z dużym temperamentem, nie są jednak agresywne, unikają konfrontacji, lubią zabawę i są bardzo towarzyskie.
Nevy to koty przyjacielskie i lojalne, bardzo przywiązane do swojego opiekuna.